niedziela, 9 listopada 2008

Co to jest humbucker?

Humbucker jest to typ przetwornika używanego w gitarze elektrycznej, składającego się z dwóch układów rozdzielonych lub połączonych ze sobą uzwojeń. Przetwarza drgania, pochodzące ze strun na impulsy elektryczne, które następnie są przekazywane za pomocą gniazda wyjściowego dalej, do wzmacniaczy. Większość odbiera drgania ze wszystkich sześciu strun, lecz istnieją również takie humbucker'y, które odpowiadają za odbieranie sygnałów z 2 lub 3 strun, jak następuje w przypadków przetworników basowych.
Usytuowanie humbuckerów wpływa również na barwę dźwięku uderzanej struny. Jeżeli przetwornik będzie usytuowany bliżej mostka, uzyskany dźwięk będzie miał wtedy "metaliczne" brzmienie, usytuowany dalej od mostka da bardziej "buczącą" barwę.
W przypadku gitar elektrycznych, w których są dwie lub trzy przystawki, brzmienie można zmieniać za pomocą 3- lub 5-stopniowego przełącznika znajdującego się przy potencjometrach gitary.Przełącznika tego nie znajdziemy, gdy na gitarze znajduje się tylko jedna przystawka.

 

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

literówka: "przetwarz drgania"