piątek, 21 listopada 2008

Guitar Pro 5

Guitar Pro jest najsłynniejszym programem, służącym do zapisu nut i tabulatur. Można go nazwać prawdziwym skarbem gitarzysty, ze względu na ogrom funkcji, jak również ilość piosenek, które możemy w nim zapisać.

Guitar Pro jest naprawdę funkcjonalnym programem, który może zastąpić całe studio nagrań. Układając utwór, dla każdego instrumentu dopasowujemy osobną scieżkę. Następnie, podczas odsłuchiwania naszego utworu, mamy możliwość regulowania głośnością, jak również balansem dźwięków. Ogromnym plusem jest naprawdę szeroki wybór różnego rodzaju instrumentów, rozpoczynając od gitar, przez perkusje i basy, aż po organy, czy efekty dźwiękowe. Poza tym do każdego możemy dobrać akcentowanie i naturalność brzmienia, jak również posłużyć się funkcjami miksera takimi jak: pogłos, tempo, czy chór. Guitar Pro nie służy tylko jako zeszyt z nutami. Po znalezieniu odpowiedniego pliku w formacie obsługiwanym przez program, możemy go otworzyć i odsłychać. Dzięki temu gitarzysta widząc nuty bądź tabulaturę, bierze gitarę i zaczyna grać wybrany utwór. Jest tu zawarta funkcja upraszczające naukę, a mianowicie metronom, odliczanie oraz zmiana tempa. To udogodnienie skierowane jest do początkujących, aby wyrobić technikę, oraz odpowiednie zachowywanie tempa.

Ekran główny z zapisem utworu

Program daje nam prawie nieograniczone możliwości na dobór wysokości dźwięków, jak również używanie różnego rodzaju efektów, których jest około 20. Chodzi tutaj o takie ozdobniki, jak flażolety, vibrato, tremolo, czy tryl. Producent nie zapomniał o basistach, dając im tapping, slap oraz pop. W programie znajdziemy kilka innych, również naprawdę przydatnych funkcji, jak cyfrowy stroik oraz transpozycjonowanie, które umilają korzystanie z aplikacji. Możemy zobaczyć różne rodzaje skal, a także tworzyć akordy według własnych potrzeb.

Dodatkowe funkcje

Guitar Pro prezentuje się naprawdę ciekawie, nie okazując prawie żadnych wad. Uważam, iż tak fenomenalny program, dostający najwyższe oceny od fachowych stron, powinien się znaleźć w komputerze każdego gitarzysty.

Brak komentarzy: